» Čtyři studiová světla na portrét

Čtyři studiová světla na portrét

schema

Osvětlení je jedním z nejdůležitějších faktorů při fotografování. Je jedno jestli fotíte portréty dívek a žen v ateliéru nebo konipásky na jarní louce. Bez kvalitního světla a porozumění práce s ním moc parády neuděláte.

V dnešním článku vám ukážu jak fotit portréty se sestavou 4 světel. Portrét lze samozřejmě nasvitit pouze jedním světlem, ale také více než 4 světly. Záleží na vaši výbavě, stylu práce, požadovaném výsledku či dalších okolnostech. Já osobně svítím jedním až šesti světly dle konkrétní situace.

Pokud se svícením teprve začínáte, měli byste vědět, že každé světlo má na scéně svoji roli a také název. Terminologie je mezi fotografy poměrně ustálená, přesto se můžete setkat s několika synonymy, která vyjadřují jedno a to samé. V této ukázce figurují 4 světla:

  • Hlavní světlo (číslo 1 na schématu)
  • Doplňkové světlo (číslo 2, někdy zvané výplňové)
  • Světlo do vlasů (číslo 3)
  • Světlo na pozadí (číslo 4)

V následujících kapitolách si o každém z nich řekneme víc. Pro úplnost dodám, že informace zde získané lze v praxi využít i při focení v exteriéru, nejen při studiovém svícení. Záleží jen na vás jestli jako hlavní světlo, doplňkové světlo či světlo do vlasů využijete sluníčko, odraznou desku nebo blesk. Princip je stále stejný.

Příprava scény

Začneme tím, že modelce vyhradíme místo dostatečně daleko od pozadí. V mém případě to byly necelé dva metry. Záleží na rozměrech vašeho ateliéru. Ten můj má 5×5 m. Díky odstupu od pozadí můžete za modelku umístit světla číslo 3 a 4, a vyhnete se event. stínům. Rozmístíme i zbylá světla dle schématu.

Zatemníme místnost. Zatáhneme a zhasneme. Osobně většinou začínám z absolutní tmy. Když následně zapínám a vypínám jednotlivá světla, vidím kam přesně dopadají a jakou hrají roli. Velmi mi v tomto směru pomáhají tzv. blackout závěsy. Jde o materiál, který nepropouští světlo. Díky nim zatemním místnost i v pravé poledne.

Hlavní světlo

Hlavní světlo je nejdůležitější světlo na scéně. Osvětluje modelku a podle něj nastavujeme expozici na fotoaparátu. V případech jako je tento používám externí expozimetr, díky kterému získám přesnější údaje a můžu porovnat jas jednotlivých světel. Při měření hlavního světla mi expozimetr vrátil tyto hodnoty: clona 1.2, čas 1/125, ISO 800. Hodnoty jsem nastavil na fotoaparátu v manuálním režimu.

Čím jsem svítíl já: Dedolight DLH4x150S osazený 150cm softboxem Panaura 5

Doplňkové světlo

Čím jsem svítíl já: DLH1x150

Světlo do vlasů

Čím jsem svítíl já: DLH4 s klapkami DBD8

Světlo na pozadí

Čím jsem svítíl já: DLH4 s projekčním nástavcem DP1.1 a gobo vzorem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Up