» Budiž světlo aneb 3 Dedolighti pro začátek

Budiž světlo aneb 3 Dedolighti pro začátek

Záblesková světla duchaplná jako mrazák

Je tomu zhruba jeden rok, kdy jsem si z Foto Škoda objednal moji první Dedolight výbavu. Nadchly mne fotografie Jiřího Růžka a jeho recenze věnovaná světlometu Dedolight DLH4. V té době jsem svítil zábleskovými světly od Photon Europe, blýskalo to, svítilo to, ale žádné jiné emoce to ve mne nevyvolávalo. Přirovnal bych to k hodnocení Škody Superb od Jeremyho Clarksona: „Je to pětihvězdičkové auto, nemá skoro žádné chyby… Ale zároveň to není pětihvězdičkové auto, protože je asi tak duchaplné jako mrazák“.

Trvalá světla Dedolight

Měl jsem jasno v tom, že chci trvalé světlo Dedolight. V čem jsem jasno neměl bylo to, co všechno musím vlastně objednat, abych mohl začít svítit. A už vůbec jsem netušil, co všechno Dedolight vyrábí, protože v Čechách se na Dedolight nikdo nespecializuje. Snad až teď já :) Možná jste i vy v podobné situaci a rádi byste upgradovali svoji ateliérové vybavení. Nebo jste dokonce na začátku a ještě žádná ateliérová světla nemáte. Čím začít?

V prvé řadě je třeba říct, že pod značkou Dedolight se skrývá neskutečně široké portfolium produktů rozdělených do několika produktových řad a kategorií. Troufám si tvrdit, že většinu z vás zaujme klasická tungsten série, do které spadá i zmíněný světlomet DLH4. Na své si přijdou i fanoušci HMI světel, LED světel atd., ale ty v mém článku nepotěším. Mám rád žluté světlo pro jeho teplotu a klasická Dedolight série mi pro práci vyhovuje. Proto se dále věnuji pouze jí.

Základní výbava

Pokud si chcete pořídit svůj první Dedolight, vsaďte na tuto základní sestavu:

 • Světlo DLH4
 • Trafo DT24-1E
 • Klapky DBD8
 • Stativ DST

Jedná se o minimalistickou verzi, kterou můžete postupně doplňovat nebo u ní klidně zůstat. Jiří Růžek používá právě tuto výbavu, řada jeho prací od roku 2010 je svícena právě jedním světlem DLH4.

Dedolight DLH4

Světlomet DLH4 v sobě kloubí minimalistické rozměry a velký výkon. Jde o tvrdé světlo s charakteristickým „divadelním osvětlením“. Osazuje se 24 V / 150 W žárovkou, event. 12 V / 100 W žárovkou. Na světlo lze uchytit celou řadu příslušenství, například projekční nástavec pro projekci gobo vzorů na pozadí.

Dedolight DT24

Trafo je nezbytné, bez něj světlo nerozsvítíte :) Součástí trafa je stmívač, kterým můžete plynule regulovat intenzitu světla. Dedolight vyrábí dva druhy traf. Jeden pro napájení 150W žárovky a druhý pro napájení 100W žárovky. V praxi se používá zejména ten 150W s označením DT24-1E.

Dedolight DBD8

Klapky stojí nula nic a bez nich nebudete schopni světlo směrovat. Dedolight vyrábí několik druhů klapek, za standardní, nejčastěji používané, se považují osmilisté klapky s označením DBD8.

Dedolight DST

Stativ na světla můžete použít vlastní. Já osobně všechny stativy od Photon Europe prodal a koupil si originál Dedolight. Důvodů bylo několik: Dedolight DST je kompaktní a lehký, můžu si ho brát s sebou na cesty. Je opatřen pneumatickou pádovou brzdou chránící světla před prudkými otřesy vzniklými při náhlém dorazu. Těch pár korun rozdílu mi za ochranu drahé výbavy stojí. Staviv má ve složeném stavu pouhých 48 cm, takže ho můžu bez problémů umístit například pod stůl. V neposlední řadě jsem estét :) a mým očím lahodí, když mám celou výbavu designově sladěnou.

Kde koupit a za kolik

Jsem typický český zákazník. Mám o něco zájem, navštívím Heuréku, srovnám ceny, nakoupím. Výše uvedená sestava se k dnešnímu dni prodává za tyto peníze:

 • Světlomet DLH4, nejlevněji na internetu 9 590 Kč vč. DPH
 • Trafo DT24-1E, nejlevněji na internetu 5 690 Kč vč. DPH
 • Klapky DBD8, nejlevněji na internetu 1 290 Kč vč. DPH
 • Stativ DST, nejlevněji na internetu 2 490 Kč vč. DPH

Suma sumárum nejlevněji tuto sestavu seženete za 16 570 Kč vč. DPH bez stativu / 19 060 Kč vč. DPH se stativem.

Pokud si sestavu objednáte u mne, ušetříte dalších až 770 Kč. Vyjde vás na:

 • Světlomet DLH4, moje cena 9 400 Kč vč. DPH
 • Trafo DT24-1E, moje cena 5 500 Kč vč. DPH
 • Klapky DBD8, moje cena 1 200 Kč vč. DPH
 • Stativ DST, moje cena 2 190 Kč vč. DPH (akční cena při koupi celého setu)

Tzn. 16 100 Kč vč. DPH bez stativu / 18 290 Kč vč. DPH se stativem. K tomu dostanete žárovku 150 W do světlometu zdarma. Standardní záruka, daňový doklad s možností odpočtu DPH, možnost vyzkoušení na showroomu spolu s dalším příslušenstvím.

Mimochodem, nechci se chlubit :), ale v současné době jsem asi Dedolight nejvybavenějším fotografem v Čechách. Seznam Dedolight techniky, kterou si u mne můžete na vlastní oči prohlédnout či vyzkoušet najdete na stránce Showroom Dedolight. Dedolight je moje srdcovka, neváhejte se zeptat, přijet na čumendu :) či se zúčastnit workshopu s touto perfektní technikou.

Ukázky pořízené základní sestavou

atelier6-dedolight_dlh4-3
atelier6-dedolight_dlh4-1
atelier6-dedolight_dlh4-2
Doporučuji rovněž navštívit stránky Jiřího Růžka, jehož fotografie od roku 2010 jsou často svícené právě touto minimalistickou sestavou.
 

Up